Miarma Czarter Jachtów Artur Michałowski, Magdalena Michałowska

22.10.2019

Jezioro Gopło

Jedno z największych jezior w Polsce ( 9 ).

Jest to jezioro rynnowe pochodzenia polodowcowego, przez które przepływa rzeka Noteć zapewniająca połączenie z Wisłą i Odrą.
Powierzchnia Gopła wynosi 2180 ha, długość 25 km, a szerokość waha się w granicach od 0,25 do 3,5 km. Średnia głębokość 4,7 m – maksymalna ok. 17 m.
Linia brzegowa ( 91 km ) jest niska z wieloma zatokami i półwyspami. Liczne są też wyspy. Całe Gopło jest częścią Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Płynąc z południa na północ po minięciu po prawej stronie wsi Popowo wpływamy do ścisłego rezerwatu ornitologicznego. Znajdują się tu lęgowiska i żerowiska ok. 180 gatunków ptaków. Na terenie rezerwatu obowiązuje bezwzględny zakaz dobijania do brzegów i łowienia ryb oraz pływania w odległości mniejszej niż 50 m od trzcin.
Zaraz po wpłynięciu na akwen ( ok. 500 m ) po lewej stronie mijamy wieś Mielnicę, dalej ale już tylko po prawej stronie wsie: Stare Połajewo, Połajewek, Mietlica, Złotowo ( prom na uwięzi – Złotowo – Ostrówek ) oraz wspomniane już wcześniej Popowo. Po przepłynięciu rezerwatu na horyzoncie ukazuje się Mysia Wieża, a to oznacza, że dopływamy do Kruszwicy. W Kruszwicy przystań żeglarska.

©MIARMA